Каори Сакамото: биография, творчество, кариера, личен живот

Съдържание:

Каори Сакамото е ключова фигура в японския национален отбор по фигурно пързаляне. Зад раменете на спортист, който се представя в единично пързаляне - победи в първенства от различни нива и Гран при. През 2018 г. фигуристката спечели златен медал на първенството на четирите континента, а през 2019 г. стана най-добрата на японското първенство.

Пътят към големия спорт

Каори Сакамото е родена на 9 април 2000 г. в Кобе. Този японски град, разположен на остров Хоншу, е водещото пристанище и център на международната търговия в страната.

Семейството реши, че момичето ще се занимава с фигурно пързаляне от най-ранна възраст, изборът се оказа правилният. Младата Каори дебютира на Голямата награда в Чехия през 2013 година. Тази поредица от престижни състезания се организира за юноши скейтъри и се провежда на няколко етапа на ледени пързалки в различни страни. Освен това спортистът за пръв път влезе в леда на японския шампионат по фигурно пързаляне за юноши. Момичето повтори успеха си през следващата година и получи правото да представи страната си на международното първенство за юноши в Талин, където влезе в шестицата и за първи път влезе в леда на националното първенство за възрастни.

Изображение
Изображение

Сезон 2015/2016 беше много успешен за фигуриста. Тя започна на Азиатската купа заедно с изтъкнати спортисти за възрастни, но се представи много уверено и спечели бронз. След това тя прекара няколко етапа на състезанията за юноши в Латвия, където получи сребърен медал, и в Полша, където стана четвърта. На зимните младежки олимпийски игри в Норвегия японският фигурист беше сред първите шест. В навечерието на Олимпийските игри спортистът спечели Гран при у дома и стана вторият в Париж. Тя беше и един от носителите на Гран при за юноши в Марсилия. След като стана победител в юношеския шампионат, Каори смело влезе в борбата на националното първенство, дебютантът зае 8-мо място. По време на много спортни състезания кънкьорката успя да подобри предишните си спортни постижения.

Изображение
Изображение

Олимпийски сезон

Сакамото стартира новия сезон 2017-2018 в Азиатската купа, където спечели убедителна победа. Състезателката проведе още няколко турнира в САЩ, но й липсваше увереността да се изкачи на подиума. Това беше последвано от поредица от Гран при в Русия, на този етап късметът се обърна от нея и Каори завърши в средата на турнирната маса. Но на американския етап от Гран при фигуристът от Япония стана втори. Японският състезател на сингъл прекара края на годината на националното първенство, бореше се за злато, но по общ брой точки беше взета само втората стъпка на подиума. Месец по-късно, на континенталния шампионат в Тайпе, кънкьорката поднесе изненада на съдиите и зрителите, като уверено спечели шампионската титла и подобри резултатите си.

На Олимпийските игри в Южна Корея тя излезе като заместител в безплатната програма и зае последното място. Според резултатите от състезанието в индивидуалния турнир на Олимпиадата момичето е на 6-то място, а отборът от Япония е на 5-ти ред от турнирната маса.

Изображение
Изображение

Други постижения

През 2018 г. японската фигуристка продължи кариерата си и стана абсолютен победител в първенството на четирите континента, а съотборниците й заеха места на подиума наблизо. Приносът им за развитието на националното фигурно пързаляне беше огромен, тъй като такава победа за японския отбор беше едва през 2003 и 2013 година. Годишното състезание се появи през 1999 г. като аналог на европейското първенство. В него участват спортисти от Америка, Азия, Австралия и Океания. Безплатна програма, наречена „Амели“, с която Сакамото се представи, приятно зарадва публиката с изобилие от каскади от скокове, състоящи се от тройна бримка и двоен аксел, както и стъпки от четвърто ниво. Така кънкьорката постави личния си рекорд в програмата - 142, 87 точки, а в общия размер на състезанията - 214, 21 точки. Пързалката в Тайпе се превърна в един от любимите фигуристи и й донесе победа. Тя се връща тук всяка година, тук се чувства уверена и спокойна.

Усмихнатата и харизматична Каоми се превърна в истинско откритие на сезона. Той донесе на момичето победа в националния шампионат и сребро на етапа на Гран при на САЩ. На световното първенство по фигурно пързаляне японката беше едва пета, въпреки факта, че пързаляше отлично в кратката програма, а нейният резултат - 76, 86 точки - се превърна в личен рекорд на състезател на състезания от това ниво. Сакамото започва своята безплатна програма с хореографска пътека, която неусетно се влива във финалния скок на цялата програма - динамичното развитие достига своя връх.

Изображение
Изображение

Акцент върху скачането

В спортната биография на японския фигурист има много победи. Истинският самурайски персонаж, който тя демонстрира във всички състезания, й помага да постига резултати. По време на тренировка в Хелзинки тя си удари главата и на практика се провали по кратката програма. Но успях да се събера и брилянтно прокарам безплатната програма, която впечатли всички. Фигуристката успя да запази летвата и стана трета в състезанието във Финландия.

Основното предимство на Каори са страхотни скокове, които тя включва в голям брой в своите програми, като ги редува с хореографски връзки. Нейните треньори си поставят супер задача - да засилят акцента върху скоковете, които Сакамото перфектно съчетава с музиката и се оказва невероятно мек, с „котешки“кацания и излизания.

Всяко изпълнение на известния японски фигурист е ярко и ефектно, с добре подбрана музика и изпълнено със сложни спортни елементи. Но зад полета й върху леда стои много работа и часове тренировки. Вече се подготвя за новите етапи на Голямата награда, които скоро ще се проведат в САЩ, както и за турнира в Гренобъл. Борбата ще бъде гореща, защото състезанието ще събере много силни и стабилни спортисти, включително от Русия. Днес в личния живот на 19-годишната Каори Сакамото спортът е на първо място, както и огромна любов към фигурното пързаляне и желанието за победа.