Вениамин Таянович: биография, творчество, кариера, личен живот

Съдържание:

Вениамин Таянович е известен съветски плувец, европейски и световен шампион. На олимпийските игри в Барселона през 1992 г. той донесе две награди на националния отбор - „сребро“и „злато“. Таянович спечели всички награди в щафетните състезания по свободен стил.

Биография: ранни години

Вениамин Игоревич Таянович е роден на 6 април 1967 г. в Уфа. Цялото му детство е прекарано в столицата на Башкирия. В първи клас родителите записаха Вениамин в детско-юношеското спортно училище Буревестник към градския Дом на физическата култура. Спортното училище, специализирано по плуване (сега - SSHOR No 18). Бенджамин участва в различни състезания и печели награди няколко пъти.

Изображение
Изображение

На 18-годишна възраст Таянович се премества в Самара, където е записан в армейския спортен клуб. Там Бенджамин учи под ръководството на известния треньор Генадий Турецки. По това време той е смятан за един от най-добрите специалисти по плуване в свободен стил в СССР. Таянович тренира с него до пенсионирането си от големия спорт.

Кариера

Таянович започва да показва първите си успехи в спорта на 18-годишна възраст. Тогава той стана шампион на Всесъюза в щафетата на 200 м свободен стил. Година по-късно Бенджамин стана трети на Игрите на добра воля в щафетата 4х200 м.

Три години по-късно той печели международни състезания в Талин. И скоро Бенджамин спечели сребро на 200 м плуване в мача между националния отбор на САЩ и СССР.

През 1990 г. той отново участва в Игрите на добра воля. Но тогава Бенджамин не можа да повтори успеха отпреди четири години. Плувецът взе „бронз“, но в две щафети наведнъж: 4х100 м и 4х200 м.

Изображение
Изображение

1991 г. беше успешна за Таянович. Първо, той стана шампион на Спартакиадата на народите на СССР на разстояние 100 м. След това на същото състезание спечели сребро в плуването на 200 м. През същата година Вениамин стана втори на Световно първенство в щафетните състезания 4х100 м и 4х200 м. Малко по-късно на подобни разстояния в рамките на европейското първенство той вече беше първият.

Изображение
Изображение

През 1992 г. Вениамин спечели блестящо шампионата на ОНД. Взе и злато на световното първенство. През същата година в Барселона се провеждат летните олимпийски игри. Въпреки факта, че Съюзът всъщност вече не съществуваше и в националния спорт, както и в държавата цареше хаос, спортистите все пак успяха да покажат достоен резултат. Таянович стана олимпийски шампион в щафетата 4х200 м, а също така спечели сребро на дистанция 4х100 м. През същата година завърши спортната си кариера.