Ксения Перова: биография, творчество, кариера, личен живот

Съдържание:

Големият спорт изисква човек да концентрира напълно физическите и психологическите си сили. Много зависи и от квалификацията на треньора. Олимпийската шампионка Ксения Виталиевна Перова започна да практикува стрелба с лък в ранна възраст.

Ксения Перова

Стартови условия

Доскоро се смяташе, че селските деца са по-здрави от градските. Тези наблюдения се потвърждават от военната привлекателност и постиженията в спорта. Ксения Виталиевна Перова е родена на 8 февруари 1989 година. Семейството живее в уралския град Лесной. В това населено място при проектирането и строителството са създадени всички необходими условия за физическо възпитание и спорт.

Изображение
Изображение

Учениците и младежите имаха възможност да учат в различни секции и клубове. На закритата пързалка имаше секция за фигурно пързаляне. В басейна бяха ангажирани плувци и играчи на водна топка. Имаше и добри условия за тренировки за борци и боксьори. Ксения Перова, подобно на повечето си връстници, опита силите си в подходящи форми. Тя играе баскетбол. Излязох на леда и се опитах да науча стандартните движения по фигурно пързаляне. Тя присъства на секцията по плуване. Всички тези изпитания и тестове не привлякоха или вдъхновиха.

Перова попадна в секцията за стрелба с лък случайно. Веднъж близък приятел я покани на тренировка. В спортното училище "Факел" тренировъчният процес беше настроен в съответствие с всички правила и разпоредби. Отначало момичето учи без особен ентусиазъм. Оръжието падна от ръцете. Стрелите полетяха в съвсем друга посока. Треньорът, който видя необходимите качества в момичето, имаше много усилия да не се предаде.

Изображение
Изображение

Първите стъпки

След първите успешни изяви Перова придоби доверие в своите способности. Тя прие интензивните тренировки за даденост. На определен етап от спортната си кариера, обещаващ стрелец трябваше да комбинира подготовка за състезания и изпити в училище. Ксения влезе в руския национален отбор, когато беше на шестнадесет години. Беше възможно да се получи специализирано образование в стартовете. След училище тя постъпва в Уралския институт по физическо възпитание.

Всички турнири и резултати са ясно записани в биографията на уралската спортистка. Спортната кариера на Перова се развива прогресивно, без възходи и падения. Трябва да се отбележи, че Ксения често печели поради волевите си качества. През 2008 г. на европейското първенство тя стана бронзова медалистка в отборното първенство и зае десето място в индивидуалното състезание. Година по-късно, на Световното първенство на закрито, Перова спечели отборния бронз, но едва 23-и в индивидуалния шампионат.

На следващия турнир, който се проведе година по-късно в Италия, руският отбор стана европейски шампион, побеждавайки испанския отбор във финалната стрелба. В индивидуалното класиране Перова се изкачи на 17-о място. В този контекст е важно да се отбележи, че точността на стрелката, удряща целта, зависи от метеорологичните условия. Ако вятърът духа стабилно в една посока, тогава стрелецът, като се прицели, прави съответната корекция. С течение на годините посоката и силата на вятъра се променят, така че не трябва да се очакват високи резултати при стрелба.

Изображение
Изображение

Резултати и пропуски

Състезанието по стрелба с лък от всякакво ниво е отборен спорт. Всеки член на националния отбор прави своя принос за общата победа. През пролетта на 2012 г. Перова спечели титлата европейски шампион в индивидуалната надпревара. Постигнатият резултат й осигури място в националния отбор на страната за участие на Олимпиадата в Лондон. Тези олимпийски игри бяха изключително жалко за стрелците от Русия. Перова не успя да стигне до четвъртфиналите, а отборът остана без медали на четвърто място. Момичетата претърпяха досадно и обидно поражение поради липса на опит. Тази диагноза е поставена от експерти.

На световното първенство през 2015 г. руският отбор уверено спечели златни медали. Важно е да се отбележи, че при полуфиналната стрелба руснаците „застреляха“корейските стрелци. Тази победа даде сила за по-нататъшна борба. Факт е, че в Корея стрелбата с лък се счита за национален спорт. Там дори в училищата изучават съответния предмет и владеят техниката на стрелба. На финала нашият отбор убедително победи състезателите от Индия.

Изображение
Изображение

Есета за личния живот

На Олимпийските игри през 2016 г. в Рио де Жанейро руските стрелци спечелиха сребърни медали. Вече известната и авторитетна Ксения Перова беше недоволна от постигнатия резултат. Основната идея, отправена към журналистите, беше, че един спортист не трябва да спира в развитието си. Необходимо е да се работи редовно и целенасочено, като се подобряват и полират слабостите.

В настоящия момент основната задача на руския национален отбор е да спечели златни медали на следващата олимпиада. Създаден е достатъчен резерв за постигане на целта. През есента на 2017 г. Перова получи световната титла. Трудолюбието, креативността и самочувствието са основният потенциал на руските стрелци.

Личният живот на Ксения Перова се е развил надеждно и дълго време. Тя е законно омъжена от няколко години. Съпругът и съпругата отглеждат дъщеря. Главата на семейството няма нищо общо със спорта. Перова бе наградена с медал за заслуги пред отечеството. Тя бе удостоена със званието заслужил майстор на спорта на Русия. Спортистът се подготвя за следващите олимпийски игри, които ще се проведат през 2020 година.