Николай Грязин: биография, творчество, кариера, личен живот

Съдържание:

Николай Грязин е обещаващ руски състезател, специализиран в ралита и писти. Успешно продължава делото на баща си и по-големия си брат. Той вече има няколко изключителни победи на международни турнири.

Биография: ранни години

Николай Станиславович Грязин е роден на 7 октомври 1997 г. в Москва. Той е най-малкият син на известния състезател Станислав Грязин, който по едно време беше смятан за най-добрия в Русия. Има по-голям брат Василий, той също следва стъпките на баща си.

Николай се е захванал с моторни спортове на 11-годишна възраст. Първоначално той се занимава със състезателни състезания. Баща му многократно го води на ралито, но тогава Николай не вижда нищо интересно в този спорт. Междувременно той показа добри резултати в състезания по аматьорски картинг.

Изображение
Изображение

За първи път Грязин седна зад волана на състезателен автомобил на 15-годишна възраст. След първата обиколка Николай получи идеята да се опита в ралито. Първият му наставник беше Борис Шулмайстер, известен руски състезател.

На следващата година Николай успешно стартира в руската верига за състезателни вериги. Той изпълняваше в Лада Калина. Тези състезания станаха за него като входен тест за последващо участие в по-престижни турнири. През есента на същата година Грязин, в дует с наставника си, успешно завърши редица състезания на ринга в Купата на Лада.

Изображение
Изображение

Кариера

През 2014 г. Николай вече даде коефициенти на видни пилоти, сред които бяха Андрей Севостянов и Владимир Череван. През същата година той участва в турнира Touring Light ring. В него говори и бившият му наставник Борис Шулмайстер. Според резултатите от състезанията Николай стана победител. Резултатите обаче бяха отменени по искане на опоненти, които многократно се оплакваха от агресивното пилотиране на Грязин. Съдиите разгледаха резултатите и установиха нарушения в действията на екипа на Peugeot, в който беше и Николай. В резултат победата отиде при Шулмайстер, а Грязин се задоволи с второто място.

Изображение
Изображение

През 2015 г. Николай напълно премина към рали. Година по-късно той спечели престижния турнир Petrol Nova Gorica. Негов навигатор беше Ярослав Федоров. Момчетата успяха да се откъснат от най-близкия състезател за две минути.

През 2017 г. екипажът на Грязин отпразнува победата в абсолют на Рали Лиепая. Година по-късно Николай стана вторият в европейското първенство в клас U28.

През 2019 г. Грязин отново завърши първи в турнира в Нова Горица. Състезателят стана най-бързият в 10 от 13 етапа и изпревари с минута най-близкия съперник.

Личен живот

Николай Грязин не е женен. Няма подробна информация за личния му живот. В социалните мрежи на Николай няма нито една снимка с момиче. Но има много снимки на различни автомобили, моменти от тренировки или състезания. Най-вероятно, докато състезателят не мисли да създава семейство, той е фокусиран върху кариерата си и постигането на високи резултати.