Паоло Лоренци: биография, творчество, кариера, личен живот

Съдържание:

Италианецът Паоло Лоренци може спокойно да бъде наречен изключителна личност в света на тениса. За негова сметка две ярки победи в турнирите на Асоциацията на тенис професионалистите (ATP). Той вече е над трийсет, но продължава да играе и да показва добри резултати.

Биография: ранни години

Паоло Лоренци е роден на 15 декември 1981 г. в Рим. Той се появи в семейството на хирург и домакиня. Впоследствие по-малкият му брат продължава бизнеса на баща си, ставайки лекар. Паоло се реализира в спорта.

Започва да играе тенис на седем години. Отначало той отиде в секцията с по-малкия си брат, но по-късно спря да учи. Но Паоло се заинтересува от тениса и прекара цялото си свободно време на корта. Добрите резултати не закъсняха. Лоренци има няколко победи в състезания за юноши. Още тогава почвата се превърна в любимото му покритие.

Изображение
Изображение

Кариера

В корта за „възрастни“италианецът се обяви през 2003 година. Тогава той спечели първата победа в един турнир от поредицата ITF Futures ("Futures"). Това е цикъл от международни професионални състезания за мъже. „Фючърси“се счита за най-ниския, „студентски“етап в турнирния ранг. Въпреки това, неговият рейтинг влияе на допускането до следващото ниво на състезание - ATP Challenger и ATP турнето. Лоренци спечели втората си победа във фючърсите през 2005 година.

В началото на 2006 г. той игра за първи път на турнира АТР, който се проведе в Аделаида. В дебютната среща на толкова високо ниво Паоло игра срещу Анди Мъри от Англия. Първата палачинка се оказа бучка за него. Лоренци загуби с 6-3, 0-6, 2-6.

През есента на същата година той спечели първата си титла в турнирите от серията Challenger. И така, той блестящо се представи на състезания в испанската Тарагона. Негов съперник на финала беше Юнес ел-Айнауи от Мароко.

През пролетта на 2007 г. Паоло се класира за втория кръг на турнира в Барселона. През 2008 г. той стана победител в Challenger в Алесандрия. Във финалната част той игра със сънародника си Симоне Ваньоци.

През 2009 г. Паоло спечели три победи в Challengers: в италианския Реджо Емилия, хърватския Риека и словенския Любляна. Към октомври същата година Лоренци е за първи път в първата стотина от класацията на световните тенисисти.

Изображение
Изображение

През 2010 г. Паоло направи първото си участие в основната схема на турнира от Големия шлем. Включва четири значими събития: Откритото първенство на Австралия, Откритото първенство на Франция, Уимбълдън и Откритото първенство на САЩ. Паоло игра в Австралия, но в мача от първия кръг загуби от Маркос Багдатис от Кипър с резултат 2-6, 4-6, 4-6.

През същата година в сериала „Мастърс“в Рим Лоренци спечели мач с 31-ви номер в световната ранглиста - Алберт Монтанес. Паоло се класира за втори кръг, но загуби там от 7-ия номер - шведът Робин Сьодерлинг с резултат 1-6, 5-7.

Скоро той спечели Challenger в Римини. През март 2011 г. на Мастърс Маями Паоло победи хърватина Иван Любичич с резултат 7-6 (7), 6-1. Това му позволи да премине към втория кръг. Месец по-късно Лоренци спечели Challenger в Перейра. Негов съперник на финала беше бразилецът Рожерио Дутра да Силва.

Месец по-късно, на Римския мастърс, Паоло победи 22-ия номер в света - Томаш Белучи с резултат 7-6 (5), 6-3. В играта от втория кръг Лоренци игра за първи път с настоящата първа ракета на света. Тогава това беше испанецът Рафаел Надал. Паоло успя да спечели първия сет, но в края на срещата загуби с резултат 7-6 (5), 4-6, 0-6. През есента на същата година той спечели Challenger в Любляна.

Изображение
Изображение

През 2012 г. Лоренци игра в няколко ATP турнира. Той обаче не премина никъде след втория рунд. Само в края на сезона Паоло успя да се класира за четвъртфиналите. През същата година той печели два турнира на Challenger: в Cordenon и Medellin.

През февруари 2013 г., на турнира Виня дел Мар, той спечели титлата на ATP на двойки. Потито Стараче му беше партньор. През същата година той за първи път влезе в топ 50 на тенисистите в света.

През 2014 г. Паоло спечели мексиканските и колумбийските претенденти. И на следващата година Лоренци успя да спечели в четири предизвикателства наведнъж.

През 2016 г. на US Open Паоло за първи път стигна до третия кръг на състезанието от Големия шлем. През пролетта на 2017 г. Лоренци постигна най-високото място в кариерата си в класацията на ATP. Той завърши на 33-то място в класацията на единично. През същата година той подобри представянето си в мачовете от Големия шлем. И така, на US Open Паоло игра в четвъртия кръг.

През 2018 г. Лоренци игра на четвъртфиналите на турнира в Австралия. Той обаче загуби от руснака Даниил Медведев. По-късно той спечели две ключови награди на Challengers в Полша и Италия.

През февруари 2019 г. Лоренци игра на четвъртфиналите на турнира в Ню Йорк. Въпреки факта, че вече е над трийсет, Паоло продължава да радва феновете с изявите си на престижни турнири. В едно от последните интервюта обаче тенисистът призна, че много скоро ще напусне големия спорт.