Степан Марянян: биография, творчество, кариера, личен живот

Съдържание:

Степан Марянян е един от най-обещаващите гръко-римски борци. Има няколко победи в първенствата на Русия, Европа и света. Само олимпийската награда не е в касичката на Марянян и тя е основната спортна мечта за спортиста.

Биография: ранни години

Степан Майлович Марянян е роден на 21 септември 1991 г. в село Динская, близо до Краснодар. Баща му го доведе до спорт. Когато Степан беше на 9 години, той започна да посещава секцията по гръцко-римска борба в селото. В началото той не харесваше този спорт заради големите натоварвания. Степан по всякакъв начин се противопоставяше на класовете, избяга от тренировките преди време.

Баща му обаче не му позволи да напусне спорта. В арменските семейства думата на родителя е закон, затова Степан продължи обучението си. По-късно, в интервю, той ще отбележи, че е благодарен на баща си, че не му е позволил да се откаже от спорта. На 11-годишна възраст Степан участва в тренировъчния процес и вече не може да живее без гръко-римска борба.

Като тийнейджър Марянян участва активно в различни състезания от градско и регионално значение. В неговата касичка през този период няколко десетки медала от различни деноминации.

Изображение
Изображение

Кариера

Купата на Русия през 2012 г. е първото успешно състезание на Степан сред възрастни. Тогава той зае второ място, което беше много щастливо. През същата година Марянян взе сребро в голямата награда, посветена на паметта на известния борец Иван Поддубни. През същия сезон Степан стана третият в руския шампионат по гръко-римска борба.

Следващата година беше много успешна за Марянян. Той спечели злато в два значими турнира: Гран при на Иван Поддубни и Световната купа. На руското първенство и Купата на европейските нации Степан беше трети.

Изображение
Изображение

През цялата 2014 г. Марянян не се състезаваше поради контузия. На следващия сезон той стана шампион на Европейските олимпийски игри, които се проведоха в Баку. В интервю спортистът призна, че тази победа е най-запомнящата се за него.

През 2017 г. Степан вече беше „солидният“номер едно в категория до 60 кг в руския национален отбор по гръко-римска борба. Той стартира сезона с трето място на Гран При на Иван Поддубни. През пролетта спечели Световната купа, а през лятото за първи път стана шампион на страната и си гарантира място в националния отбор за предстоящия шампионат на планетата.

Изображение
Изображение

Марянян отиде на световното първенство, което се проведе в Париж, за да спечели, но загуби една битка и в крайна сметка стана третата. Степан посвети своя „бронз“на Русия. Три месеца по-късно той спечели Европейската купа на нациите.

През лятото на 2019 г. Марянян повтори успеха в Баку преди четири години, като отново стана победител в Европейските игри. Сега всички мисли на спортиста са заети с подготовката за Олимпийските игри в Токио.

Личен живот

Степан Марянян се опитва да не афишира семейството си. В неговите социални мрежи можете да видите само снимки от тренировки и състезания. В интервю обаче спортистът каза, че има съпруга и малка дъщеря.