Скоулс Пол: биография, кариера, личен живот

Пол Арон Скоулс е изключителен английски спортист, легенда на световния футбол, харизматичен ирландец, „Червеният принц“, който стана велик въпреки всичко - проблеми със зрението, астма, болки в коленете и безпокойство на близките. Той е възпитан във футболната академия на Манчестър Юнайтед, където прекарва цялата си професионална кариера.

Пол Скоулс е роден през 1974 г. на 16 ноември в малкото градче Салфорд в северозападната част на Англия. Момчето има любов към футбола от детството си. Скоулс е ярък пример за това, че няма нищо невъзможно, като дете е диагностициран с астма, но това не му пречи да постигне големи успехи в професионалния футбол. Смята се, че Пол е играл за един клуб през целия си живот, но това не е напълно вярно.

Започва да пробва силите си в академията на малък местен клуб „Langley Farrow“. Скоулс попада в легендарния Манчестър Юнайтед едва на 14-годишна възраст. Талантливото момче беше забелязано от Брайън Кид, един от помощниците на Великия Алекс Фъргюсън, и го покани в Академията на "Червените дяволи". Скоулс впечатли ръководството на клуба и успя да остане в школата на известния отбор. Пол подписва първия си договор с клуба през 1991 г. и играе в младежкия отбор в продължение на 2 сезона.

Кариера

Пол Скоулс принадлежи към известния "Клас 92". Неоспоримо е, че легендарният треньор сър Алекс Фъргюсън имаше изключителен нюх към талантливи играчи. Но „Клас-92“е уникален феномен. Буквално всички възпитаници от тази година станаха истински футболни звезди и незаменими играчи на базата на Манчестър Юнайтед в продължение на много години. Това беше истински „Клондайк“на таланта: Пол Скоулс, Ники Бът, Дейвид Бекъм и Гари Невил - само за да назовем някои от играчите, които са записали имената си в историята на клуба завинаги.

Изображение
Изображение

Той подписва професионален договор с клуб „Червения принц“през 1993 г., но дебютът му се състоя само година по-късно. Благодарение на дисквалификацията на скандалния Ерик Контона, Скоулс имаше шанс да покаже какво може да направи в купата на лигата срещу отбора от долната дивизия Порт Вейл.

Трябва да кажа, че дебютът беше успешен, Манчестър Юнайтед игра на гости, а до почивката резултатът беше 1-1. Пол Скоулс вкара гола. През второто полувреме, 53 минути след срещата, Червеният принц вкара дубъл. Този гол бе победен за Манчестър Юнайтед, а срещата завърши 2-1. Първият мач в националното първенство, въпреки обидното поражение в Ипсуич Таун (2-3), беше успешен за Пол Скоулс, той вкара и двата гола срещу противника. Общо Скоулс се появи на терена 25 пъти в турнири през този сезон и вкара седем гола.

През сезона, започнал през 1995 г., сър Алекс даде на Скоулс повече шансове да се докаже и той прекара по-голямата част от сезона на терена. В 26 мача той разстрои противниците 14 пъти с гол. През същия сезон Пол печели първите си трофеи в кариерата си. Манчестър Юнайтед взе ФА Къп и спечели Висшата лига на страната.

Изображение
Изображение

От този сезон талантливият халф най-накрая се утвърди в стартовия състав и изигра всеки мач с 200 процента. Трудно е да си представим "Червените дяволи" от 90-те и 2000-те години без този невероятен играч. Неговото присъствие на терена означаваше, че ще има стабилност в центъра, ще има подкрепа за атакуващи играчи и помощ в защита.

Treble на Манчестър Юнайтед през 1999 г

Краят на 20 век е най-яркият момент за всички фенове и играчи на клуба. Същата година отборът успя да отбележи златен хеттрик - спечелвайки три състезания в един сезон. На 16 май червените дяволи победиха Тотнъм с 2: 1, побеждавайки Арсенал Лондон с 1 точка и завършвайки във Висшата лига на първо място, ставайки шампиони на Англия.

На 22-ри същия месец Манчестър Юнайтед по-скоро просто се справи с Нюкасъл във финала на ФА Къп, срещата завърши 2: 0, вторият гол в мача в 52 минути бе отбелязан от Пол Скоулс, определящ окончателно резултата от играта. Обвиненията на скъпите високи сър Алекс бяха издадени на 26 май същата година.

Финалът на Шампионската лига през 199 г. с право може да се нарече най-драматичният и интензивен мач в историята на футбола. Срещата се състоя на известния Камп Ноу, родният стадион на Барселона. Цветен плакат на Манчестър Юнайтед - Байерн Мюнхен събра пълен стадион. Още в шестата минута на мача отборът на Мюнхен зашемети Червените дяволи и откри резултата. Въпреки големия брой шансове отборът на сър Алекс не успя да изравни резултата преди почивката, до края на полувремето на таблото бяха обидни 0-1.

С началото на второто полувреме червените не успяха да обърнат резултата от срещата. Нещо повече, Байерн имаше някои наистина реализационни шансове, голът на дяволите беше спасен само по чудо, а името му е Петер Шмайхел. Останалата част от мача се игра с променлив успех, имаше шансове и на двете врати, но резултатът остана непроменен.

Феновете на германския клуб вече празнуваха победата мощно и дори подготвяха поздравителни банери, но те не взеха предвид едно: съперници бяха „червените дяволи“, водени от самия Алекс Фъргюсън. Известният Фърги Тайм погреба Байерн само за няколко минути. В края на срещата Фъргюсън не напусна ръба и постоянно посочваше часовника, призовавайки играчите да продължат.

Изображение
Изображение

Основното време приключи, съдията добави традиционните 3 минути. По това време червените дяволи спечелиха корнер, който дори вратарят Петер Шмайхел отиде да играе. След точно подаване от корнер на Дейвид Бекъм, Шмайхел спечели топката и я изпрати с неуспешна отстъпка към тълпата играчи, Райън Гигс излезе победител от битката, завладявайки топката. Той прати топката във вратата с мек удар. 1-1! Такъв резултат автоматично би прехвърлил играта в продължения, ако не и за следващия корнер пред вратите на Байерн. След подаване от Бекъм Оле Гунар Солскяер точно изпрати топката към вратата, 92-ра минута, 2-1.

За съжаление, "Червеният принц" не успя да участва в това "клане на века" поради прекомерно използване на жълти картони и дисквалификация, но той допринесе за "златния хеттрик" в междинните етапи. В груповата фаза, благодарение на головете си, Манчестър Юнайтед завърши наравно и сподели точки с Байерн Мюнхен и каталунската Барселона. На ¼ финалите, в 88-ата минута втори мач срещу Интер, Пол Скоулс изведе отбора далеч от поражението, изравнявайки резултата 1-1.

Изображение
Изображение

Общо Скоулс вкара 4 гола в Шампионската лига през този сезон. Всички играчи на Манчестър Юнайтед, които имаха възможност да играят през този сезон, смятат, че този период е най-светлият и успешен в кариерата им, а Пол Скоулс не прави изключение.

Изпълнения след високите и пенсиониране

След фантастичния сезон 98/99, Скоулс продължи да играе на постоянно високо ниво до 2011 година. След драматичен финал на Шампионската лига на "Уембли", загубен от "Барселона" срещу Испания след Едвин Ван Дер Сар, Скоулс обяви оттеглянето си.

Следващият сезон Манчестър Юнайтед не започна добре. Той беше елиминиран от Купата на Англия, завърши в Купата на футболната лига в 5-ия кръг, губейки от Кристъл Палас. В Шампионската лига отборът завърши трети в групата и отиде в Лига Европа. През януари 2012 г. Скоулс, който се оттегли от професионалната си кариера, обяви завръщането си в лагера на "червените дяволи", самият той обясни това с факта, че наистина пропусна играта.

Носят се слухове, че самият Фъргюсън се е опитал да го убеди да се върне в клуба, поне за един сезон. Завръщането на "Червения принц" със сигурност повлия на играта на отбора, но не донесе резултати. В Лига Европа клубът е елиминиран на 1/8-финалите. А в редовния сезон "Манчестър Юнайтед", след като се спъна два пъти в края на сезона, завърши едва на второ място.

Пол Скоулс реши да остане с отбора за още един сезон, в който изигра 21 мача и вкара само един гол, като в същото време вдигна над главата си последния трофей в професионалната си кариера. В края на сезона с Манчестър Юнайтед Скоулс стана шампион на Англия за 11-ти път. След което завърши игралната си кариера, този път окончателно и неотменимо.

Изображение
Изображение

Общо легендарният играч изигра 718 мача с Манчестър Юнайтед, в които вкара 155 гола. Той стана шампион на Англия 11 пъти и два пъти спечели най-престижния трофей в Европа - Купата на Шампионската лига.

Отбор на Англия

Изображение
Изображение

Основателите на футбола са имали лош късмет от 1966 г., когато са спечелили световното първенство за единствен път в историята. Пол Скоулс също нямаше късмет; той изигра 66 мача за националния отбор и вкара 14 гола, но никога не спечели нищо.